LUBOSH VALENTA

Tužku jsem vzal poprvé do ruky, tak nějak vážněji z dlouhé chvíle, v roce 1995, po té štětec a vznikla z toho nepřetržitá, bezmála třicetiletá vášeň. Asi jak mnohý jiný malíř jsem si prošel bouřlivým vývojem, nejprve od surrealistických vizí, přes realismus, až po současnou práci uměleckou špachtlí, která mě zcela pohltila svou lehkostí projevu od částečně realistické malby až po semi-abstrakt.

Špachtle mi dovoluje tvořit s velkou volností, je to pocit, jako když se rozjíždíte ve vlaku do daleké neznámé země, od prvních pomalých tahů, po rychlé, zdánlivě nepřesné doteky plátna, kdy si užíváte měnící se tvář krajiny. Cíl na konci cesty je už jen završením celé té jízdy, kdy hodnotíte, jestli byl vůbec důležitější, než samotné putování.

Rád „špachtlím“ převážně ženské akty, kde se nebráním monochromatickému, nebo nereálně barevnému provedení, ale stejně tak se s chutí uvolním u abstraktu, nebo u barev přírody, kde mne zaujal především drobný, často přehlížený svět pod našima nohama a kolem nás. Přitom se v něm odehrávají tak veliké příběhy…

Po 26 letech v hlavním městě jsem vyměnil jeho rušné prostředí, plné změn a inspirace, za klid a pohodu přírody u Máchova jezera, kde to vše vystřídala zeleň, zpěv ptáků, vůně borovic a to mi dohromady, včetně skvělých lidí kolem mne, vneslo do tvorby zase zcela jiný pohled.  

Mám za sebou přes 20, jak společných, tak i samostatných výstav napříč celou zemí a stal jsem se také rád součástí projektu skvělého violoncellisty Petra Nouzovského, kde jsem se podílel na výtvarném zpracování obalu jeho CD. 

V poslední době jsem se začal také věnovat, na základě mnohých žádostí stran mých fanoušků a sledujících, kurzům malby uměleckou špachtlí pro začátečníky. Chtěl bych se v nich podělit o své zkušenosti s touto technikou, ukázat zájemcům o tvorbu, v čem je práce se špachtlí jiná než se štětcem, kterou většinou znají minimálně ze školních dob. Ovšem hlavním cílem je především strávit společný, příjemný čas plný radosti z tvoření. Pokud vás tato možnost zaujala, více se dozvíte na stránce „Kurzy malby špachlí„. 

Výstavy

1998-2002 – vinárna Záhřeb, Praha
2001 – 1. holešovická kavárna, Praha
2003 – Kladenské dvorky, Kladno
2003 – Alma café club & restaurant, Praha
2003 – Kulturní a inf. centrum města Velešín
2004 – Kulturní centrum Zahrada, Praha
2004 – Galerie Rožmberský jezdec, Český Krumlov
2004 – Charitativní akce, Ústav pro duš. postiž. mládež, Psáry
2005 – Státní okresní archív, Karviná
2005 – Institut pro místní správu Praha, Benešov
2005 – Galerie Schwarzenberský špitál, Lišov
2008 – Alma restaurant, Praha
2008 – Restaurant Le Patissier, Praha
2014 – Café Balkón, Praha
2014 – Noc Štrosu, benefikční akce, Praha
2014 – Restaurace A Plus, Praha 
2014 – Conseq park, Velká Chuchle
2016 – kavárna Alibi, Praha
2017 – galerie hradu Střekov, Ústí nad Labem
2017 – vinárna U Jiřího, Praha
2020 – kavárna Coffeepark, Praha
2021 – samostatná výstava na Prague Car Festival, Praha

Přejít nahoru